ابلاغیه الکترونیکی و مشاهده ابلاغیه الکترونیکی

  • عمومی
  • دادراه
  • No Comments
  • 7 مهر 1399

ابلاغیه الکترونیکی و مشاهده ابلاغیه الکترونیکی

مشاهده ابلاغیه الکترونیکی

اگر در سامانه ثنا ثبت نام کرده اید و اطلاعات حساب کاربری خود را دارید، از طریق هر یک از لینک های مشاهده ابلاغیه الکترونیکی در زیر می‌توانید وارد سامانه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی شوید؛ در واقع این لینک‌ها مربوط به سامانه ابلاغیه الکترونیکی دادگستری است. اما بهتر است پیش از ورود به  هر یک از لینک های مشاهده ابلاغیه الکترونیکی، این مطلب را بخوانید تا با سایر سامانه‌ها نیز به طور مختصر آشنا شوید و سر در گم  نشوید: سامانه ثنا

لینک ابلاغیه الکترونیکی یک      لینک ابلاغیه الکترونیکی دو   

         

افرادی که درگیر در دعاوی اند در سامانه ابلاغیه الکترونیکی عضو هستند، می دانند که ابلاغیه الکترونیکی چیست، پیامک ابلاغیه الکترونیکی چیست، سامانه ابلاغیه الکترونیکی چیست و برای مشاهده ابلاغیه الکترونیکی باید به کجا مراجعه کرد. اما بسیاری از افرادی که تا به حال با دعاوی قضایی سر وکار نداشته اند نمی دانند که ابلاغیه الکترونیکی چیست، وقتی که پیامک ابلاغیه الکترونیکی دریافت می‌کنند به کجا مراجعه کنند، سامانه ابلاغیه الکترونیکی چه امکاناتی دارد و برای مشاهده ابلاغیه الکترونیکی باید چگونه از این سامانه استفاده کنند. 

اگر نمی دانید ثنا چیست مطلب سامانه ثنا را بخوانید. همچنین اگر نمی دانید ابلاغیه الکترونیکی چه آثار و تبعاتی دارد این مطلب را نیز مطالعه کنید: ابلاغیه چیست و ابلاغیه قضایی یعنی چه

ابلاغیه الکترونیکی چیست

تا چند سال پیش تمام ابلاغ ها به صورت کاغذی و توسط مامور ابلاغ صورت میگرفت. اما پس از تصویب آیین نامه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1394، ابلاغیه الکترونیکی جایگزین ابلاغ کاغذی شده است.

در تصویر زیر نمونه یک ابلاغیه الکترونیکی قابل مشاهده است:

نمونه ابلاغیه الکترونیکی

ابلاغیه الکترونیکی

 

سامانه ابلاغیه الکترونیکی

ابلاغ توسط مامور ابلاغ و به صورت سنتی و کاغذی مشکلاتی از قبیل مشکلات زیر را در پی داشت:

– طولانی شدن فرایند دادرسی

– مراجعه مکرر مردم و شلوغی مراجع قضایی

– نقض حریم خصوصی

– عدم حضور فرد در محلی که به او ابلاغ انجام میشد و نرسیدن ابلاغیه به او

– احتمال سوء استفاده اشخاص دیگر با اطلاع از محتوای ابلاغیه

– هزینه های بسیار در جهت چاپ ابلاغیه ها

پس از تصویب آیین نامه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1394، سامانه ابلاغیه الکترونیکی راه اندازی شد. سامانه ای که ابلاغ ها و اوراق قضایی به صورت الکترونیکی در آن ارائه می شود و طرفین می توانند با ورود به این سامانه ابلاغیه هایی که در مراحل مختلف دادرسی ارسال می شود را دریافت کنند و از روند رسیدگی به پرونده خود اطلاع پیدا کنند.

نحوه ورود به سامانه ابلاغیه الکترونیکی

برای ورود به سامانه ابلاغیه الکترونیکی با مراجعه به نشانی https://eblagh.adliran.ir/  یا دو لینک ابلاغیه الکترونیکی که در ابتدای این مطلب درج شده است، و وارد کردن شماره ملی و رمز شخصی، رمز موقتی به شماره تلفن اعلام شده در زمان ثبت نام، ارسال می شود که آن رمز را باید در کادری که مشاهده می شود وارد کرد. این رمز 24 ساعت اعتبار دارد و پس از 24 ساعت برای ورود باید مجدد درخواست ارسال رمز موقت کرد.

تصویر قسمت ورود اولیه

سامانه ابلاغیه الکترونیکی

ورود رمز شخصی سامانه ابلاغ

تصویر قسمت ورود رمز موقت

رمز سامانه ابلاغیه الکترونیکی

ورود رمز موقت سامانه ابلاغ

با ورود به سامانه ابلاغیه الکترونیکی در بالای صفحه سامانه، کادر ابلاغیه های جدید وجود دارد که با علامتی قرمز رنگ تعداد ابلاغیه الکترونیکی جدید مشاهده می شود که با کلیک بر روی آن میتوان لیست ابلاغیه های الکترونیکی جید را شماهده کرد و با کلیک بر روی هر ردیف متن ابلاغیه الکترونیکی را مطالعه نمود. دقت کنید که ممکن است ابلاغیه الکترونیکی چند صفحه داشته باشد و مثلا در صفحات بعدی رأی دادگاه یا مطلب دیگری ارائه شده باشد.

تصویر داخل سامانه ابلاغ

لیست ابلاغیه الکترونیکی

مشاهده ابلاغیه الکترونیکی

پیامک ابلاغیه الکترونیکی

پیامک ابلاغیه الکترونیکی، پیامک اطلاع رسانی است که به وسیله آن طرفین از ارسال ابلاغیه ای که برای آن ها در سامانه ابلاغیه الکترونیکی قرار می گیرد آگاه می شوند. پیامک ابلاغیه با موضوعات مختلف ارسال می شود و برای آگاهی از مفاد ابلاغیه باید به سامانه ابلاغیه الکترونیکی مراجعه نمود.

تصویر پیامک دادگاه

پیامک ابلاغیه الکترونیکی

پیامک ابلاغیه الکترونیکی

اگر می خواهید معنای متن دریافتی در ابلاغیه الکترونیکی را بفهمید روی لینک موضوع ابلاغیه کلیک کنید.

آخرین سوالات مرتبط مردم در رابطه با  ابلاغیه الکترونیکی و پاسخ وکلا را در زیر مشاهده کنید و یا برای مشاهده همه پرسش ها در این باره روی لینک پرسش و پاسخ درباره ابلاغیه الکترونیکی کلیک کنید.