ابلاغیه

  • عمومی
  • دادراه
  • No Comments
  • 7 مهر 1399

ابلاغیه

ابلاغیه چیست و ابلاغیه قضایی یعنی چه

ابلاغیه به زبان ساده پیامی است که از طریق رسمی برای ابرای اعلام موضوعی برای یک یا چند مخاطب ارسال می‌شود. ابلاغ در لغت به معنی رساندن است و ابلاغیه به ورقه ای گفته می شود که از طرف مقامات دارای صلاحیت صادر می شود و مطلبی را ابلاغ می کند و به اطلاع می رساند. اگر به دنبال این هست که ابلاغی که صادر شده را مشاهده کنید و قبلا در سامانه ثنا ثبت نام کرده اید روی یکی از لینک های زیر کلیک کنید:

لینک ابلاغیه یک      لینک ابلاغیه دو        

    

اگر می‌خواهید بدانید ابلاغیه چیست و چه انواعی دارد، این مطلب را تا انتها بخوانید. اگر رمز ثنا را دارید ولی می خواهید بدانید که چگونه آن را مشاهده کنید این مطلب را بخوانید: ابلاغیه الکترونیکی و مشاهده ابلاغیه الکترونیکی.

اما اگر هنوز در سامانه ثنا ثبت نام نکرده اید، این مطلب را بخوانید: سامانه ثنا

تصویر یک نمونه ابلاغیه در شکل زیر آمده است:

ابلاغیه

نمونه ابلاغیه

ابلاغیه از کجا می‌آید

ابلاغیه از طرف دادگاه، دادسرا، کلانتری و اداره آگاهی با اهداف مختلفی صادر می‌شود. البته گاهی اوقات از سایر مراجع مثل اداره مالیات، ادراه بیمه، کمیسیون های حل اختلاف، هیئت های داوری و … نیز صادر و ارسال می‌شود.

سازمان‌هایی مثل سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی و ادارات بیمه نیز لینک‌ های ابلاغیه جداگانه دارند.

ابلاغیه قضایی یا ابلاغیه دادگستری

همان طور که گفتیم مرجع صدور ابلاغیه می‌تواند سازمان‌های مختلفی باشد اما آنچه که تحت عنوان ابلاغیه قضایی یا ابلاغیه دادگستری شناخته می‌شود، قدری با سایر انواع ابلاغیه تفاوت دارد. ابلاغیه قضایی یا همان ابلاغیه دادگستری معمولا از سوی یکی از مراکز زیر نظر دادگستری یا قوه قضاییه صادر می‌شود. به طور معمول کلمات دادگستری و قضایی بار معنایی سنگینی برای مخاطبان دارد و ممکن است با شنیدن این که فلانی ابلاغیه دادگستری یا ابلاغیه قضایی دریافت کرده است قدری حس ناخوشایند به افراد دست دهد. اما لزوما چیز ناخوشایندی نیست.

در واقع ابلاغیه قضایی ممکن است حاوی خبری خوبی برای شما درباره رسیدن به حقتان باشد. یا این که حتی ممکن است شما از طریق دریافت آن به عنوان شاهد به مرجع قضایی دعوت شده باشید. ابلاغیه قضایی یا ابلاغیه دادگستری لزوما ابلاغیه دادگاه نیست. مراجعی مثل دادسراها و شوراهای حل اختلاف نیز ابلاغیه قضایی صادر می‌کنند. حتی ممکن است در بدو تشکیل پرونده در یکی از مراجع قضایی، شما برای رفع نقایص پرونده خود آن را دریافت کنید. لازم به ذکر است که ابلاغیه قضایی یا ابلاغیه دادگستری شاید کلمات چندان دقیقی نباشد و بین مردم و کارکنان مراجع قضایی به عنوان یک کلمه چتری و عمومی رایج شده باشد.

برای مشاهده سوالات بیشتر در این باره روی ابلاغیه قضایی یا ابلاغیه دادگستری کلیک کنید.

ابلاغیه دادگاه

آیا ابلاغیه دادگاه با انواع دیگر ابلاغیه فرق دارد ؟ همان طور که عامه مردم بعضی اوقات کلمه دادگاه را به جای انواع مراجع رسیدگی مثل دادسرا و شورای حل اختلاف به کار می‌برند، ابلاغیه قضایی یا به اصطلاح ابلاغیه دادگستری صادره از سوی سایر مراجع قضایی را تحت عنوان ابلاغیه دادگاه می‌شناسند. حال آن‌که اگر واقعا بخواهیم، اصطلاحات را درست به کار ببریم، ابلاغیه دادگاه، ابلاغیه ‌ای است که از طرف دادگاه صادر شده است نه از طرف سایر مراجع قضایی.

ابلاغیه دادگاه ممکن است حاوی حکم قطعی محکومیت باشد. ولی در ابلاغیه قضایی صادره از سوی دادسرا، بر خلاف ابلاغیه دادگاه کسی منتظر دریافت حکم قطعی محکومیت نیست. در واقع باید گفت ابلاغیه دادگاه به خاطر تفاوت ماهوی دادگاه با دادسرا یا سایر مراجع قضایی ممکن است حاوی نوع متفاوتی از پیام باشد. به طور کلی هدف ابلاغیه قضایی یا ابلاغیه دادگستری همان ارسال پیام، حکم، رأی، دعوت به جلسه، رفع نقص و … است. حالا ممکن است کسی که وسواس داشته باشد، به دقت کلمات را انتخاب کند و مثلا در هنگام دریافت ابلاغیه قضایی از سوی دادسرا، کلمه ابلاغیه دادگاه را به کار نبرد و یک کلمه کلی تر مثل ابلاغیه دادگستری را مورد استفاده قرار دهد. اگر چه خود اصطلاح ابلاغیه دادگستری نیز می تواند محل بحث باشد.

به هر حال صرفنظر از این که ما کلمه ابلاغیه دادگاه، ابلاغیه قضایی و یا ابلاغیه دادگستری را به کار ببریم، چندان در هدف عمومی ارسال ابلاغیه که رساندن یک پیام به مخاطب است تفاوت نمی کند. اما ممکن است گاهی اوقات به فرض اگر ابلاغیه دادگاه را به جای ابلاغیه دادسرا به کار ببریم مخاطب به اشتباه فکر کند که پرونده مرحله دادسرا را سپری کرده و تحقیقات تمام شده و اکنون در دادگاه منتظر رأی است. در چنین مواردی که برایتان مهم است که مخاطب دقیقا متوجه بشود پرونده در چه مرحله ای است، بهتر است در انتخاب کلمه ابلاغیه دادگاه، ابلاغیه قضایی، ابلاغیه دادگستری، ابلاغیه شورای حل اختلاف، ابلاغیه دادسرا و … دقت به خرج دهید.

برای مشاهد نوع استفاده مردم از این اصطلاح و سوالات مرتبط روی ابلاغیه دادگاه کلیک کنید.

ابلاغیه قضایی چرا صادر می‌شود

ابلاغیه یا برای دعوت شما به مرجع رسیدگی کننده صادر می‌شود یا برای ابلاغ رأی قاضی/داور/کمیسیون/کارشناس از طریق ارسال ابلاغیه قضایی برای شما. گاهی اوقات از ابلاغیه دادگستری تحت عنوان احضاریه یاد می‌شود. این نوع برای دعوت شما است. گاهی وقت‌ها نیز تحت عنوان اخطار از آن یاد می‌شود. معمولا در زمان ارسال یک پیامک اطلاع رسانی نیز برای شما ارسال می شود. در دریافت و مشاهده تأخیر نکنید، چون ممکن است در آن مهلتی یا برای حضور، یا برای کارشناسی، یا برای اعتراض به رأی یا هر مورد دیگری به تشخیص مرجع رسیدگی کننده تعیین شده باشد. دقت کنید که گاهی در ادامه ابلاغیه متن رأی یا چیز دیگری برای شما ارسال شده است. هم چنین اظهارنامه رسمی سایر افراد برای شما نیز از طریق ابلاغیه به شما اعلام می شود.

ابلاغیه دادگستری و انواع ابلاغ

در صورتی که ابلاغیه به شخص مخاطب ابلاغ شود، ابلاغ واقعی نامیده می شود. در صورتی که به دیگران تحویل شود، یا در محل الصاق شود یا از درز در به داخل انداخته شود، ابلاغ قانونی نامید می شود.  توجه شود که از طریق سامانه ابلاغیه الکترونیکی نیز واقعی است.

آثار انواع ابلاغیه قضایی

در صورتی که ابلاغیه قضایی واقعی باشد، چه فرد در دادگاه حاضر باشد چه حاضر نشود، رأی حضوری تلقی می‌گردد. در صورتی که ابلاغیه قانونی باشد و فرد در جلسه رسیدگی حاضر نشود، رأی غیابی خواهد بود. 

البته با ایجاد سامانه ابلاغ الکترونیکی به نظر می رسد که حجم ابلاغیه های واقعی افزایش یابد و اطاله دادرسی به دلیل واخواهی ناشی از ابلاغ قانونی کمتر شود.  

برای این که بدانید چگونه از سامانه ابلاغ الکترونیکی استفاده کنید مقاله ابلاغیه الکترونیکی و مشاهده ابلاغیه الکترونیکی را مطالعه کنید.

ابلاغیه و سوال درباره ابلاغیه

سوال درباره ابلاغیه همواره وجود دارد. بعضی ها ممکن است بپرسند اگر آن را مشاهده نکنم چه می‌شود. برخی ممکن است سوال داشته باشند اگر طرف مقابل مشاهده نکند چه می شود. آخرین سوالات مردم در این باره در زیر آمده است. همچنین برای مشاهده همه سوالاتی که درباره ابلاغیه پرسیده شده است روی لینک سوال درباره ابلاغیه کلیک کنید تا سوالاتی که دیگران پرسیده اند را مشاهده کنید.

همچنین می توانید یک مطالب مختصر در همین باره را با کلیک بر روی موضوع ابلاغیه مطالعه کنید.  

اگر می‌خواهید درباره ابلاغیه سوال جدید بپرسید، روی لینک مشاوره حقوقی رایگان کلیک کنید. اگر در اثر ابلاغ یا عدم ابلاغ مشکلاتی برای شما ایجاده شده است و می خواهید برای رفع این مشکلات وکیل بگیرید روی لینک وکیل می‌خواهم کلیک کنید.