سعیده کشاورز

دارای سابقه پروانه وکالت از:

کانون وکلا

شماره پروانه:

3561

آخرین مدرک تحصیلی:

کارشناسی حقوق

شهر:

استان فارس

درباره من

سابقه فعالیت در موسسه حقوقی بین المللی پرگاس ویژن

تخصص ها

دعاوی خانواده و هویت قانونی شامل دعاوی خانواده، دعاوی ارث و میراث، دعاوی ثبت احوال، سرپرست و قیم
جرایم علیه اموال و اسناد شامل کلاهبرداری، جعل، تقلب، تزویر، خیانت در امانت، تحصیل مال از طریق نامشروع، ربا، فروش و انتقال مال غیر، سرقت
جرایم رایانه ای و اینترنتی شامل جعل داده، کلاهبرداری اینترنتی، هک و ...

مشاوره ها


1399/9/2
فسخ قرارداد ملک - سلام. اینجانب دیروز ساعت 19 جهت خرید خانه مسکونی در املاک قرارداد تنظیم نمودم و به امضا طرفین رسید و بنده مبلغ ده میلیون تومان به عنوان بیعانه به کارتخوان املاک واریز نمودم و بعد از 10 دقیقه پشیمان از خرید شدم. چون یک ماه به من فرصت دادکه بقیه پول که مبلغ چهارصد میلیون تومان است را بپردازم. این غیر ممکن میشد صریحا به املاک برگشتم و به املاکی گفتم که معامله را فسخ کنند و ایشان گفتند که بروم و فردا بیایم.حالا سوال من این است که آیا این معامله را می شود فسخ کرد یا خیر؟ ضرر زیانی بنده باید بپردازم یا خیر؟
من چطور میتوانم بیعانه را کامل دریافت کنم.
دروود بر شما
در قراردادهای ملکی مثل مبایعه نامه و اجاره نامه، یا به طور کلی امکان فسخ معامله از طرفین گرفته می‌شود، یا امکان فسخ تحت شرایط مشخصی تعریف می‌شود. یکی از این شرایط به «حق پشیمانی» معروف است.
متاسفانه عده‌ای هستند که تصور می‌کنند تحت هر شرایطی می‌توانند تا 48 ساعت (یا 72 ساعت) بعد از عقد قرارداد با ابزار پشیمانی، معامله را فسخ کنند. این افراد تصور می‌کنند حق پشیمانی به صورت پیش فرض در هر معامله‌ای وجود دارد. اما این طور نیست. از دید قانون، تنها مطالبی که مکتوب شده‌اند قابل اجرا هستند و تنها نسبت به اینگونه موارد می‌تواند ادعای حقوقی داشت. بنابراین، صرفا زمانی می‌توان از حق پشیمانی در مبایعه نامه یا اجاره نامه استفاده کرد که در قرارداد قید شده باشد.
نوشتن حق پشیمانی باید دو نکته را در نظر بگیرید:

مدت زمان امکان استفاده از این حق برای فسخ معامله
میزان ضرر و زیان
یعنی باید مشخص کنید خریدار یا فروشنده، تا چه مدت بعد از امضای مبایعه نامه، می‌توانند از حق پشیمانی استفاده کنند. در صورت عدم تعیین این زمان، این حق باطل است. چرا که این حق نوعی خیار شرط است و اگر برای خیار شرط مدت تعیین نشود، آن خیار باطل است.

در صورتی که میزان ضرر و زیان در قرارداد مشخص شده باشد، فردی که از این حق استفاده می‌کند، باید مبلغ مشخص شده را جهت فسخ قرارداد به طرف دیگر پرداخت نماید.
مبلغ ضرر و زیان معمولا یا به صورت مبلغی مشخص (مثلا 5 میلیون تومان)، یا به صورت درصدی از ثمن معامله (مثلا 3 درصد از ارزش کل معامله) تعیین می‌شود.

در صورتی که مبلغ ضرر و زیان در قرارداد قید نشود، با استفاده از حق پشیمانی صرفا می‌توان قرارداد را فسخ کرد. یعنی هیچ یک از طرفین نمی‌تواند ادعای ضرر و زیان کند.
1399/9/2
ضامن چک - با سلام و خسته نباشید: بنده برای یک نفر برای خرید کالا از یک شرکت چند فقره چک دادم که وی پشت چک را امضا نموده شرکت چک ها را برگشت زده وی دوتا چک های برگشتی را از شرکت گرفته و تحویل اینجانب داده و بقیه چک ها که برگشت خورده چندین بار بهش گفتم حسابم مسدود پول شرکت را بده چکهای برگشتی مرا بده حال زده زیر حرفش آیا من بعنوان صادره کننده چک می توانم شکایت او را که پشت چک امضا کرده بکنم
دروود بر شما
طرح شکایت خیانت در امانت
در صورت وجود قرارداد امانی ارائه دهید
در هر صورت شما نیز به عنوان صادر کننده مسئولیت دارید.
طرح هر دو دعوای حقوقی و کیفری
1399/9/2
خودرو توقیفی - سلام و خسته نباشید بنده ماشینم به خاطر مهریه در ثبت اسناد توقیف شده بود حالا که رفع توقیف شده میتوانم ماشین رو بفروشم یا عوض کنم تشکر
دروود بر شما
بله امکان پذیر هست
1399/9/2
شروع به قتل عمد - با سلام. آیا شروع به قتل عمد، جزء جرایم قابل گذشت است؟ با تشکر از استادان گرامی.
به واسطه اهمیت جنبه عمومی شروع به قتل عمدی، به لحاظ اخلال در نظم عمومی جامعه، قانونگذار مبادرت به تصویب ماده (613) ق.م.ا، نمود و شروع به قتل عمد را به عنوان جرمی مستقل و قابل تعقیب و مجازات در نظر گرفت.
1399/9/2
حکم جلب چک - سلام. من شکایتی کردم از کسی که چک بی محل کشیده و چند روز دیگر حکم جلبش صادر میشه.
ایشون میگه درخواست اعسار داده. آیا با این درخواست حکم جلب صادر نمیشه؟
دروود بر شما
درصورتیکه در مهلت مقرر اقدام به ثبت دادخواست نموده باشد نا تعیین تکلیف نهایی در خصوص دعوای اعسار حکم جلب صادر نخواهد شد.

ارتباط با من


سعیده کشاورز

ایمیل:

saeedeh.law71@gmail.co

آدرس:

فارس شیراز خیابان وکلا نبش کوچه 14

شبکه های اجتماعی من:

دادراه

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. تهیه شده در دادراه.