محمدتقی صدیقی چافجیری

دارای سابقه پروانه وکالت از:

قوه قضاییه

شماره پروانه:

123

آخرین مدرک تحصیلی:

کارشناسی حقوق

شهر:

رشت

تخصص ها

دعاوی خانواده و هویت قانونی شامل دعاوی خانواده، دعاوی ارث و میراث، دعاوی ثبت احوال، سرپرست و قیم
دعاوی مالی، تجاری، قراردادها شامل چک، داوری، قراردادها، مناقصات، اختلافات مالی، سفته، برات، فاکتور، رسید عادی و …
دعاوی املاک شامل اختلاف در مالکیت، خرید و فروش اموال غیرمنقول، املاک، شهرداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، زمین شهری و اوقاف، ثبت اسناد و املاک، موجر و مستاجر، سرقفلی، حق کسب و پیشه، تخلیه

مشاوره ها


1399/7/15
کمیسیون ماده 12 - سلام. چرا ملک که سند تک برگ طلق داره فرستادن کمیسیون ماده 12؟ ملک در منطقه 17 قرار دارد.
هر گونه املاکی که با ماهیت زمین است و یا احراز شود بعد از مورخه ی 05/04/1358 احیاء و قبل از آن دارای وصف موات بوده ملک دولتی تلقی و با وجود سند مالکیت نیز به نام دولت با نمایندگی سازمان ملی زمین و مسکن تغییر مالکیت می یابد ، و لیکن ارجاع به کمیسیون ماده 12 الزاماً به مفهوم موات بودن رقبه نیست و امکان دارد با معاینه محل به نوعیت بایر یا دایر نیز اعلام رای گردد که یقیناً مطلوب نظر شما خواهد بود ، به هر حال نیاز به پیگیری اداری داشته و در صورت اعلام موات نیز شما به مدت سه ماه پس از ابلاغ یا اعلان حق اعتراض دارید.
1397/6/3
ابطال رای موات کمیسیون ماده 12 - با سلام
در زمان حاکمیت قانون اراضی شهری سال 60 رای مواتی بر یک قطعه زمین صادر شده است بعدا مشخص شده است که مواد 8 و 12 و 14 آیین نامه قانون موضوعه اساسا اجرا نشده است.
مطابق ماده 8 - ... نظر به کمیسیونها بایستی مستدل بوده و ... با مستندات کافی باشد. اما در رای صاده در جلوی عبارت بازدید محل " و تحقیقات محلی " " هیچ چیزی قید نشده است.
مطابق ماده 12- دو نسخه نقشه ارسالی اراضی در موقع اظهار نظر اعضای کمیسیون باید به امضای اعضای کمیسیون برسد که چنین نشده است.
مطابق ماده 14 - کمیسیونهاي تشخیص مکلفند نظریات خود را در دفتر مخصوصی ثبت و امضا نمایند. اما مشاهده می شود دفتر مخصوص به امضای اعضای کمیسیون نرسیده است.
سوال : آیا چنین نظریه ای وجاهت قانونی دارد یا خیر ؟ قابل ابطال در دیوان می باشد ؟ ملاک اعتبار نظریه دفتر مخصوص است یا نظریه کمیسیون که در برگ های جداگانه به کیفیت گفته شده درج شده است ؟ با تشکر
سلام ، 1- آرای موات اصداری از سوی کمیسون ماده 12 قانون اراضی شهری مصوب 27/12/1360 و قانون زمین شهری مصوب 22/6/1366 صرفاً از طریق دادگاه حقوقی محل وقوع ملک قابل اعتراض است و مطابق رای وحدت رویه ای که سابقاً صادر شده قابل رسیدگی در دیوان عدالت اداری نیست ،
2- اساساً رای کمیسون ظرف مدت 10 روز پس از اعلام وزارت مسکن قابل اعتراض است بنابراین رای مورد نظر شما مشمول مرور زمان شده است .
3- اثباتِ عدم اعلام رای کمیسون مطابق ذیل ماده 12 قانون اراضی شهری و ایضاً اثبات احیای زمین به قبل از تاریخ 5/4/1358 ، تنها راه رسیدگی در مرجع قضایی به خواسته ی اعتراض به نظریه کمیسیون می باشد .
4- مواد استنادی شما رای کمیسیون ماده 12 را مخدوش نمی سازد.
1396/11/14
ضمانت - سلام
چند ماه پیش برای کسی ضامن شدم که وام بگیره و به بانک سفته دادم، حالا این شخص اقساطش را پرداخت نمیکنه و بانک از حقوق من کسر میکنه، میخام از این شخص شکایت کنم، لطفا راهنماییم کنید.
سلام ، می توانید مجموع اقساط پرداخت شده توسط شما را ، حسب مورد از شورای حل اختلاف یا دادگاه مطالبه کنید ، همچنین می توانید پس از استهلاک تمام اقساط نیز کل مبلغ را مطالبه نمایید.

ارتباط با من


محمدتقی صدیقی چافجیری

ایمیل:

chafjiri48@gmail.com

آدرس:

g;

شبکه های اجتماعی من:

دادراه

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. تهیه شده در دادراه.