زهرا جمالی

دارای سابقه پروانه وکالت از:

کانون وکلا

شماره پروانه:

2671

آخرین مدرک تحصیلی:

کارشناسی ارشد دانشجوی دکتری حقوق خصوصی

شهر:

اصفهان

درباره من

دارای مقالات متعدد داخلی و بین المللی در زمینه بازاریابی شبکه ای و شرکتهای هرمی , دارای گواهینامه معتبر از اداره تدوین و تنقیح نهاد ریاست جمهوری ,دارای گواهینامه دوره وکیل سایبری, دارای گواهینامه شرکت در همایش دفاع از حقوق اشخاص در مقابل دستگاه های دولتی و موسسات عمومی, گواهینامه شرکت در همایش بررسی حقوق خواهان و خوانده از منظر حقوق بشر , دارای سابقه وکالت در دعاوی مرتبط با تعهدات قراردادی و غیر قراردادی, بیمه, مالیات بر ارث,کمیسیون ماده 100 شهرداری, کلاهبرداری, جرایم سایبری,اقدام علیه امنیت ملی, تصرف در اموال عمومی و دولتی ,جرائم مالیاتی, آدم ربایی, الزام به تنظیم سند و مواد مخدر و ...

تخصص ها

جرایم علیه اموال و اسناد شامل کلاهبرداری، جعل، تقلب، تزویر، خیانت در امانت، تحصیل مال از طریق نامشروع، ربا، فروش و انتقال مال غیر، سرقت
اعمال منافی عفت و اخلاق شامل جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی، شرب خمر، زنا، لواط، تجاوز، روابط نامشروع
دعاوی املاک شامل اختلاف در مالکیت، خرید و فروش اموال غیرمنقول، املاک، شهرداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، زمین شهری و اوقاف، ثبت اسناد و املاک، موجر و مستاجر، سرقفلی، حق کسب و پیشه، تخلیه

مشاوره ها


1400/7/1
سفته - من از یک نفر یکسری سفته دادم بدون تاریخ وصول . در ازای دادن پول به ایشان .
برای به اجرا گذاشتن سفته ها چکار کنم.
سلام و احترام
سفته ها باید تکمیل و پر شده ،واخواست و سپس به موجب دادخواست مطالبه شوند .
1400/7/1
سبدگردانی - مجازات سبدگردانی که ضرر به کسی نزده ولی مجوز نداره چیه؟
سلام و احترام
×
جستجو

Faradars
مجله فرادرس
علوم پایه
ریاضی
برنامه نویسی
بورس و تحلیل تکنیکال
مهندسی
هوش مصنوعی
سلامت
بیشتر
سبدگردانی چیست ، چه شرایطی دارد و چگونه انجام می شود؟ — به زبان ساده
آخرین به روز رسانی: 28 شهریور 1400 زمان مطالعه: 12 دقیقه
اقتصادی، بورس و تحلیل تکنیکال 479 بازدید
در اکثر کشور‌های دنیا، افرادی که از دانش لازم برای سرمایه‌گذاری در بازار‌های بورس برخوردار نیستند یا نمی‌توانند زمان مورد نیاز را جهت یادگیری آن، اختصاص دهند، از روش‌های غیرمستقیمی مانند شرکت‌های سبدگردان یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک استفاده می‌کنند. در این مطلب به صورت اجمالی، با سبدگردانی آشنا می‌شویم.

فهرست مطالب این نوشته پنهان کردن
1. سبدگردانی چیست؟
1.1. چیدمان سبد در سبدگردانی
2. وظیفه سبدگردان چیست؟
3. نقش امین در سبدگردانی چیست؟
4. نظارت امین بر تراکنش‌ ها چگونه صورت می گیرد؟
5. کد سبدگردانی چیست؟
6. اوراق بهادار قابل سرمایه‌گذاری توسط سبدگردان‌ ها برای مشتریان
7. حداقل سرمایه لازم نهاد‌های مالی جهت دریافت مجوز سبدگردانی چقدر است؟
8. سبدگردانی برای سرمایه‌گذار دارای سهام
9. مجازات سبدگردانی بدون مجوز چیست؟
10. جبران خسارت سبدگردانی
11. حداقل سرمایه لازم برای سبدگردانی چقدر است؟
12. افتتاح حساب جهت سبدگردانی
13. نحوه محاسبه بازدهی سبد اختصاصی و بازدهی سبدگردان
13.1. نرخ بازدهی پول وزنی
13.1.1. فرمول محاسبه نرخ بازدهی پول وزنی چیست؟
13.1.2. چگونه بازدهی سبدگردان را محاسبه کنیم؟
14. محاسبه نرخ های بازدهی به صورت سالانه
15. کارمزد سبدگردان اختصاصی چگونه محاسبه می شود؟
16. در سبدگردانی اختصاصی، سرمایه‌گذار باید چه هزینه‌ هایی را پرداخت کند؟
17. معایب مدیریت پرتفوی چه هستند؟
18. مزایای مدیریت پرتفوی چیست؟
19. شرایط سبدگردانی
20. چگونه می‌توان از سبدگردان شکایت کرد؟
21. شرکت‌های سبدگردان دارای مجوز فعالیت در ایران
22. چگونه شرکت‌های سبدگردانی دارای مجوز را شناسایی کنیم؟
23. حکم شرعی سبدگردانی چیست؟
24. شرکت‌های سبدگردان باید چه مواردی را رعایت کنند؟
25. معرفی فیلم آموزش مقدماتی الگوهای شمعی (کندل استیک) در بورس و بازار‌های مالی
26. سخن پایانی
سبدگردانی چیست؟
سبدگردانی به نوعی علم انتخاب و نظارت بر گروهی از سرمایه‌گذاری‌هاست که مناسب اهداف مالی بلندمدت و قدرت تحمل ریسک یک مشتری، شرکت یا موسسه باشند.

سبدگردان‌های دوره دیده و حرفه‌ای به نیابت از مشتری‌های خود دست به خرید و فروش سهام می‌زنند، با این‌ حال امکان دارد دسته‌ای از افراد، خود تمایل به ساخت و مدیریت سبد‌های سرمایه خود را داشته باشند.

در هر صورت، هدف نهایی سبدگردان بیشینه‌کردن بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاری‌ها با در نظر داشتن حد معقولی از ریسک است. سبدگردانی یا مدیریت سبد سرمایه به توانایی مقایسه کردن نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدید‌ها در سراسر طیف سرمایه‌گذاری بستگی دارد.

مدیریت سبد سهام
سبدگردان در ازای ارائه خدمات، کارمزد دریافت می‌کند. پرداخت دستمزد و کارمزد سبدگردان صرفاً بر اساس صورت‌حساب صادره انجام می‌شود. رابطه بین سبدگردان و مشتری رابطه بین وکیل و موکل است. سبدگردان می‌تواند به وکالت از مشتری خود در مجامع عمومی شرکت‌ها حضور داشته باشد و رای خود را اعلام کند. سود سهام، سود سایر اوراق بهادار، دریافت سهام جایزه، دریافت حق تقدم خرید سهام و شرکت در افزایش سرمایه را به نیابت از مشتری خود انجام دهد.

سبدگردان می‌تواند هرنوع دارایی را برای مشتری سبدگردانی کند و این نوع دارایی‌ها فقط شامل سهام نیستند و می‌توانند شامل انواع اوراق بهادار حتی آن‌هایی که در بازار‌هایی مانند بورس یا بازار‌های مشابه به فروش نمی‌رسند هم باشند.

چیدمان سبد در سبدگردانی
کلید سبدگردانی موفق ترکیب بلندمدت دارایی‌هاست. به صورت کلی، این دارایی‌ها به معنی سهام، اوراق قرضه و پول نقد مانند سپرده‌های دیداری هستند. انواع دیگر دارایی‌ها نیز وجود دارند که از آن‌ها با لفظ «سرمایه‌گذاری‌های جانشین» یا (Alternative Investment) یاد می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به املاک، کالاها و ابزار مشتقه اشاره کرد.

سرمایه‌گذارانی ریسک‌پذیر‌تر در سبد خود بیشتر از سرمایه‌‌گذاری‌های با نوسان بالا مانند «سهام مستعد رشد» (Growth Stock) ‌استفاده می‌کنند. سرمایه‌گذاران محافظه‌کارتر، در سبد خود، سرمایه‌گذاری‌هایی با ثبات بیشتر مانند اوراق قرضه و سهام شرکت‌های شناخته‌شده‌تر را بکار می‌گیرند.

وظیفه سبدگردان چیست؟
سبدگردان باید با اطلاعات و دانشی که در اختیار دارد و با توجه به اهداف مشتری از سرمایه‌گذاری، میزان ریسک‌پذیری او، مقاطع زمانی مورد نیاز سرمایه‌گذار جهت برداشت وجه از حساب و میزان مبلغ برداشتی و همچنین، با مورد ملاحظه قراردادن دارایی‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری مشتری و نسبت مناسب سرمایه‌گذاری در هرکدام از این دارایی‌ها، نسبت به خرید، فروش و نگهداری اوراق بهادار مختلف و دارایی‌‌ها، اقدام کند.

نقش امین در سبدگردانی چیست؟
امین شخصی حقوقی تعریف شده توسط سازمان و سبدگردان است و بر فعالیت‌های سبدگردان نظارت می‌کند. جهت شروع فعالیت سبدگردانی، سبدگردان باید حداقل یک شخص حقوقی واجد شرایط را به عنوان امین انتخاب و با او قراردادی را منعقد کند. امین از میان موسسات حسابرسی معتمد سازمان انتخاب می‌شود.

درواقع، سبدگردان نمی‌تواند بدون عقد قرارداد با هیچ امینی به سبدگردانی بپردازد، مگر اینکه، موضوع با عنوان کردن دلایل به تائید سازمان بورس و اوراق بهادار برسد. مطابق ماده 21، سرمایه‌گذار باید در طی 7 روز کاری پس از اجرایی‌شدن قرارداد، مشخصات و نسخه‌ای از آن‌‌را برای امین ارسال کند.

نقش امین در قرارداد‌های سبدگردانی
مطابق ماده 18 دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان، شرکت باید پس از عقد قرارداد با امین یک نسخه از قرارداد را به او تحویل داده باشد. قرارداد میان شرکت و امین سبد باید با فاصله حداکثر دو روز کاری پس از اجرائی شدن، نزد سازمان بورس به ثبت برسد.

همچنین، در افتتاح حساب‌های بانکی مخصوص سبدگردانی، باید تائیدیه مورد نیاز از امین دریافت و لازم است که مشخصات حساب‌ها نزد امین ثبت شود. وجود ناظری مجزا بر قرارداد‌ها و تراکنش‌های انجام‌شده بوسیله سبدگردان، اطمینان سرمایه‌گذار از سبدگردانی را افزایش می‌دهد.

نظارت امین بر تراکنش‌ ها چگونه صورت می گیرد؟
در صورت برقراری هرکدام از شرایط زیر، برداشت از حساب بانکی مخصوص سبدگردانی باید با اجازه همزمان شرکت و امین انجام شود و قراردادهای سبدگردانی موارد زیر باید به صورت جداگانه به امین معرفی و قبولی از طرف او دریافت شود.

همچنین، شرکت باید قبل از هر پرداخت مربوط به قرارداد سبدگردانی از حساب بانکی، تائیدیه امین را دریافت کرده باشد.

اگر ارزش روز سبد اختصاصی مشتری بیش از یک‌سوم سرمایه ثبتی و پرداختی شرکت باشد.
اگر ارزش روز سبد اختصاصی مشتری از سرمایه ثبتی و پرداختی شرکت، هرکدام که کمتر بود، 100 میلیون تومان بیشتر باشد.
اگر با عقد قرارداد سبدگردانی مجموع ارزش سبد‌های اختصاصی شرکت به ارزش روز بیش از ده برابر سرمایه ثبتی و پرداختی شرکت شود.
کد سبدگردانی چیست؟
جهت دریافت کد معاملاتی برای سبد اختصاصی، سبدگردان باید در 3 روز کاری پس از عقد و اجرایی شدن قرارداد سبدگردانی، فرم تقاضای اختصاص کد سبدگردانی را تکمیل کند و به همراه نسخه‌ای از قرارداد، به شرکت سپرده‌گذاری تحویل دهد. این کد معاملاتی، کد سبدگردانی نام دارد. پس از اتمام قرارداد سبدگردانی، سبدگردان مجاز به استفاده از کد اختصاص یافته به سبد نیست.


اوراق بهادار قابل سرمایه‌گذاری توسط سبدگردان‌ ها برای مشتریان
در زمان نگارش این متن، مطابق ابلاغیه تصویب‌شده به تاریخ 1390/04/04، اشخاص دارای مجوز سبدگردانی می‌توانند به نام مشتری خود در هرکدام از اوراق زیر سرمایه‌گذاری کنند. البته باید این موارد در قرارداد سبدگردانی یا پیوست‌های آن مکتوب شود.

اوراق بهادار قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران بجز اوراق مشتقه البته بازار مورد نظر باید مشخص باشد.
اوراق بهادار قابل معامله در بازار فرابورس ایران بجز اوراق مشتقه و با شرط عنوان کردن از بازار مورد نظر
واحد‌های سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه گذاری مجوز گرفته از بورس
قرارداد‌های آتی قابل معامله در بورس و فرابورس ایران
اختیار معامله (آپشن) قابل معامله در بورس و فرابورس ایران
اوراق بهادار ناشران ایرانی (دولتی و غیردولتی) پذیرفته‌نشده در بورس و فرابورس ایران
انواع حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری در بانک‌های ایرانی به شرط نام‌بردن از ارزی یا ریالی بودن آن
حداقل سرمایه لازم نهاد‌های مالی جهت دریافت مجوز سبدگردانی چقدر است؟
در زمان نگارش این متن، مطابق جلسه مورخ 5 مرداد 93، حداقل سرمایه ثبتی و پرداختی متقاضی تاسیس شرکت سبدگردانی و حداقل حقوق صاحبان سهام شرکت‌های متقاضی سبدگردانی، معادل 2 میلیارد تومان است.

دسته‌ای از نهاد‌های مالی که علاوه بر سبدگردانی به سایر فعالیت‌های سرمایه‌ای مشغول هستند، باید حداقل سرمایه اضافی‌ دیگری نیز داشته باشند.

سبدگردانی برای سرمایه‌گذار دارای سهام
در صورتی که فرد قبل از مراجعه به سبدگردان از قبل سهام داشته باشد، باید آن سهام را در طی فرایندی به کد سبدگردانی خود انتقال دهد. در واقع، در صورت ارائه مشخصات اوراق بهادار و درخواست انتقال آن‌ها بوسیله سبدگردان، می‌توان این اوراق را به کد سبدگردانی منتقل کرد.

توجه داشته باشید که انتقال این اوراق به کد سبدگردانی، به مثابه انتقال مالکیت و انجام معامله نیست و جهت انجام آن کارمزدی به سبدگردان تعلق نمی‌گیرد.

مجازات سبدگردانی بدون مجوز چیست؟
سازمان بورس و اوراق بهادار، افراد انجام‌دهنده سبدگردانی بدون کسب مجوز را طبق ماده 52 قانون بازار اوراق بهادار، تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد. مطابق ماده 34، در صورتی‌ که نهاد مالی بدون دریافت مجوز سبدگردانی به انجام این فعالیت بپردازد، مرجع رسیدگی‌کننده یک یا ترکیبی از مجازات زیر را برای او در نظر می‌گیرد.

تذکر کتبی بدون درج در پرونده نهاد مالی متخلف
اخطار کتبی با درج در پرونده نهاد مالی متخلف
تعلیق تمام یا بخشی از فعالیت‌های نهاد مالی تا حداکثر 1 سال
سلب صلاحیت مدیر یا مدیران نهاد مالی متخلف از تصدی برخی سِمت‌ها در نهاد مالی یادشده تا حداکثر 2 سال
محرومیت مدیر یا مدیران متخلف نهاد مالی از تصدی سمت در تمام یا برخی از بورس‌ها، بازار‌های خارج از بورس، کانون‌ها و سایر نهاد‌های مالی تا حداکثر دو سال
محرومیت مدیران نهاد مالی از بکارگیری گواهینامه‌های حرفه‌ای صادرشده توسط سازمان تا حداکثر 2 سال
لغو مجوز تاسیس نهاد مالی متخلف
جریمه نقدی مطابق آیین‌نامه ماده 14 قانون توسعه ابزار‌ها و نهادهای مالی جدید
1400/7/1
اجاره انباری - سلام، خانه من همکف هست در یک آپارتمان 5 واحده که هیچکدام از طبقات پارکینگ ندارند و فقط من در ابتدای واحدم از داخل کوچه پارکینگ دارم و اصلا با واحدهای دیگه مشاعاتی ندارد، میخواستم بدونم از لحاظ قانونی مشکلی هست که من این قسمت پارکینگ خانه رو جدا اجاره بدهم برای انباری؟ چون 20 متر هم هست
سلام و احترام
امکان اجاره به غیر از ساکنین ساختمان وجود ندارد .
1400/7/1
انتقال اموال متوفی - سلام
امکان انتقال اموال متوفی به وراث بدون حضور یکی از ورثه امکان پذیر هست یا خیر؟

با فوت پدرم بنده گواهی حصر وراثت رو دریافت کردم.
دوخواهر دیگه هم دارم که یکیشون در دسترس نیست ونمی تونم وکالتی ازش بگیرم

درحال حاضر امکانش وجود داره که سهم خودم رو از این اموال دریافت کنم؟
با سلام و احترام
به نسبت سهم خود،بعد از طی مراحل اداری میتوانید ،به نام خود کنید
1400/7/1
مشکل فروش خودرو - سلام جناب وکیل راستش حدود 6 سال پیش یه اتومبیل خریدم حدود 13 میلیون 10 تومن نقد بقیش قسطی 500 تومن 500 تومن اما چون وارد نبودم بنام خودم نزدم پلاک و برگ سبز و کارت ماشین بنامم نشده ولی 13 میلیون براش پول دادم الان صاحب سند رو چطوری پیدا کنم تا برگ سبز و پلاک و کارت ماشین رو بنامم کنه اگه میشه راهنماییم کنین ممنون
سلام و احترام
با توجه به مدارکی که در اختیار دارید دادخواست الزام به فک پلاک خودرو و الزام به تنظیم سند ایشان را مطرح فرمایید

ارتباط با من


زهرا جمالی

آدرس:

اصفهان, شیخ صدوق شمالی, ساختمان 84, مشاوره برای افراد بی بضاعت رایگان خواهد بود .

شبکه های اجتماعی من:

دادراه

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد. تهیه شده در دادراه.