شرایط عضویت در دادراه و استفاده از دادراه


عضویت وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی در دادراه به معنی «مطالعه شرایط عضویت در دادراه و استفاده از دادراه و پذیرش این شرایط» است. همچنین وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی با عضویت در دادراه می‌پذیرند که اگر شرایط عضویت در دادراه و استفاده از دادراه را رعایت نکنند، بلافاصله دسترسی آن‌ها به امکانات کاربری دادراه مسدود و حساب کاربری آن‌ها معلق گردد. مرجع تشخیص عدم رعایت رعایت شرایط، دادراه است و وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی می پذیرند که بدون نیاز به طرح دعوی در مراجع قانونی، حق دادراه برای مسدود کردن دسترسی آن‌ها به امکانات دادراه محفوظ است.

در دادراه علاوه بر کاربرانی که در جستجوی خدمات حقوقی از طریق وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی هستند، سه نوع عضویت وجود دارد:

نوع اول: وکیل و مشاور دارای پروانه وکالت

وکیل برای عضویت در دادراه باید دارای پروانه وکالت باشد. وکیل می تواند پس از طی مراحل لازم در دادراه، به درخواست های مختلف کاربران از جمله درخواست های پذیرش وکالت پاسخ دهد. وکلا می توانند مشاوره حقوقی نیز ارائه دهند.

نوع دوم: مشاور (بدون پروانه وکالت)

مشاوران کسانی هستند که پروانه وکالت ندارند ولی سوابق حرفه ای و علمی آن ها برای ارائه ی مشاوره حقوقی، توسط دادراه احراز شده است. به عنوان مثال اعضای هیئت علمی و پژوهشگران مقاطع تکمیلی دانشگاه ها، سردفتران، مدیران دفاتر دادگاه ها، برخی از بازنشسته های دادگستری ها، مدیران و کارشناسان حقوقی سازمان ها، نهادها و شرکت های بزرگ کسانی هستند که می توانند با ارسال سوابق خود به دادراه درخواست عضویت خود را به عنوان مشاور ارائه نمایند. مشاوران نمی توانند به درخواست های پذیرش وکالت پاسخ دهند.

نوع سوم: موسسه حقوقی

موسسه حقوقی تعدادی وکیل یا مشاور در زیرمجموعه خود دارد و می تواند پس از طی مراحل لازم از همه خدمات دادراه استفاده کند. تفاوت نحوه فعالیت موسسه حقوقی در دادراه با وکیل و مشاور این است که موسسه حقوقی می تواند در تمامی طبقات تخصص های حقوقی تعیین شده توسط دادراه فعالیت کند ولی وکیل یا مشاور صرفا می توانند در سه دسته مشخص خدمات ارائه دهند. موسسات حقوقی باید ثبت شده باشند.


مسئولیت مطالب نوشته شده در دادراه توسط هر عضو دادراه بر عهده همان عضو دادراه می باشد.

مسئولیت کیفیت پاسخ به درخواست های موکلان و کاربران دادراه بر عهده وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی می باشد.

نظرات موکلان و کاربران دادراه درباره کیفیت خدمات وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی در اختیار عموم قرار می گیرد.

این حق برای دادراه محفوظ است که مقالات وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی و پاسخ های وکلا، مشاوران و موسسات به درخواست های مشاوره را قبل از انتشار، بررسی نماید و درباره انتشار یا عدم انتشار تمام یا بخشی از آن ها تصمیم گیری کند.

دادراه این حق را دارد که مقالات یا پاسخ های وکلا، مشاوران و موسسات به مشاوره های رایگان را که قبلا منتشر شده است حذف نماید.

در صورت اعتراض کاربران و موکلان به کیفیت خدمات برخی از وکلا، مشاوران و موسسات در صورتی که تعداد اعتراضات از میانگین اعتراضات کل وکلا، مشاوران و موسسات دادراه بالاتر باشد، دادراه مختار است عضویت این دسته از وکلا، مشاوران و موسسات را لغو نماید.

وکلا و مشاوران عضو دادراه تنها می توانند سه تخصص را از بین طبقه بندی تخصص های پیش فرض دادراه انتخاب نماید. هیچ وکیل، مشاور یا موسسه ای حق ایجاد دو یا چند حساب کاربری را ندارد و در صورتی که چنین حالتی اتفاق بیفتد، این حق برای دادراه محفوظ است که عضویت شخص یاد شده را لغو و تمام حساب های کاربری وی را حذف نماید.

وکلا باید حوزه جغرافیایی پذیرش وکالت را تعیین کنند. این حوزه در صفحه اختصاصی آن ها به نمایش در می آید.

موسسات حقوقی نیز می توانند در دادراه عضو شوند. موسسات حقوقی محدودیتی در انتخاب تعداد تخصص ندارند. همچنین محدودیتی در انتخاب حوزه های جغرافیایی پذیرش وکالت ندارند، اما باید حوزه ها را مشخص کنند.

وکلا و مشاوران باید تصویر رسمی خود را در صفحه اختصاصی شان بارگذاری نمایند و از درج هر گونه تصویر یا علامت دیگری خودداری نمایند. موسسات حقوقی نیز باید علامت تجاری خود را در صفحه اختصاصی بارگذاری نمایند.

وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی موظفند کلیه قوانین جمهوری اسلامی ایران را در عضویت در دادراه و ارائه خدمات به کاربران دادراه رعایت نمایند.

وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی تنها مقالاتی را می توانند در دادراه درج کنند که خودشان نوشته باشند. همچنین مسئولیت رعایت حقوق مالکیت معنوی مقالات بر عهده شخص درج کننده مقاله در دادراه می باشد. اگر مقاله در جای دیگری درج شده باشد و نویسنده مقاله مالکیت معنوی آن را به ناشر یا رسانه مربوط واگذار کرده باشد، خود نویسنده هم حق ندارد آن را بدون اجازه ناشر یا رسانه یاد شده در دادراه منتشر نماید.

وکلا و مشاوران می توانند با درج تحصیلات، سوابق، تألیفات، تجارب و اطلاعات تماس خود در صفحه اختصاصی خود در دادراه به کاربران و موکلان کمک کنند تا شناخت بهتری از آن ها حاصل نمایند تا راحت تر در انتخاب وکیل یا مشاور مورد نظرشان تصمیم گیری کنند. اما درج هر گونه مطلبی که شائبه تبلیغات داشته باشد یا شائبه تحقیر و تخریب سایر وکلا، مشاوران و ... ایجاد کند، ممنوع است. همچنین درج مطالب نامربوط یا غیرواقعی در بخش‌های مختلف پروفایل ممنوع است. استفاده از عناوینی چون برترین، بهترین، اولین، کامل ترین، سریع ترین و مواردی از این قبیل در معرفی خود ممنوع می باشد، مگر با ارائه گواهی یا مدرکی دال بر تأیید چنین عنوانی. وکلا برای ذکر تخصص خود تنها می توانند با انتخاب حداکثر سه دسته تخصص که در تخصص های طبقه بندی شده دادراه آمده است، به معرفی خود بپردازند. هر گونه اطلاعات اضافی درباره تخصص یا تجربه به جز موارد پیش فرض انتخابی ممنوع می باشد. این محدودیت با هدف تخصصی تر شدن مشاوره و وکالت و اطمینان از عدم ارائه ی مشاوره از سوی برخی همکاران کم تجربه در حوزه هایی که تجربه ندارند تعیین شده است. البته این موضوع امکان آگاهی یافتن کاربران از سایر تخصص های وکلا و مشاوران با سابقه در موضوعات بیش از سه تخصص ممکن یاد شده را کاملا از بین نمی برد. چون مقالات، تألیفات، مدرک تحصیلی و مشاوره های همه ی وکلا و مشاوران در دسترس عموم قرار می گیرد.

مقالاتی که وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی در دادراه درج می کنند، علاوه بر درج در بخش مقالات دادراه، در صفحه اختصاصی هر وکیل، مشاور و یا موسسه حقوقی به طور اختصاصی درج می شود. این مقالات در جذب موکلانی که پرونده های حقوقی حساس و پر ارزش دارند موثر است.

مشاوره های رایگانی که وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی در دادراه و در پاسخ به سوالات کاربران ارائه می کنند، علاوه بر درج در بخش مشاوره های رایگان دادراه، در صفحه اختصاصی هر وکیل، مشاور و یا موسسه حقوقی به طور اختصاصی درج می شود. این مشاوره ها در آشنایی هر چه بهتر موکل با کیفیت خدمات وکیل، مشاور یا موسسه حقوقی موثر است.

تعداد و کیفیت مقالات نوشته شده توسط وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی و تعداد و کیفیت پاسخ های آن¬ ها در بخش مشاوره رایگان ممکن است در ارزیابی دادراه از عملکرد وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی و رده بندی آن ها توسط دادراه نقش داشته باشد. دادراه مختار به رده بندی وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی بر اساس میزان و کیفیت فعالیتشان و انتشار نتیجه رده بندی در وب سایت دادراه است. دادراه تعهدی برای رده بندی کردن وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی ندارد.

اگرچه دادراه تلاش دارد تا تمام اطلاعات کاربران، وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی با استفاده از بهترین و روزآمدترین فناوری ها نگهداری شود و به نمایش درآید، اما با توجه به این که در دنیای فناوری مواردی چون هک، مشکلات زیرساختی، قطعی اتصالات، موارد خارج از کنترل، بسته شدن سایت و مواردی این چنینی وجود دارد، دادراه مسئولیتی برای نگه داری اطلاعات ندارد. دادراه یک بستر ارتباطی است و مسئولیت استفاده قانونی و صحیح از این بستر به عهده کاربران آن است و دادراه در قبال اعمال، رفتار، نوشته ها، تصاویر و محتوای درج شده توسط کاربران، وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی مسئولیتی ندارد.

عموم کاربران، وکلا، مشاوران و موسسات حقوقی می توانند به شرط توهین نکردن، تحقیر نکردن، مسخره نکردن، متهم نکردن، عدم ابراز تنفر، عدم تهدید و با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران نظرات خود را درباره مقالات نوشته شده در زیر مقالات درج کنند. دادراه در انتشار یا عدم انتشار نظرات مختار است.

کاربرانی که از خدمات یک یا چند وکیل، مشاور یا موسسه در دادراه استفاده کرده اند این امکان را دارند که به شرط توهین نکردن، تحقیر نکردن، مسخره نکردن، متهم نکردن، عدم ابراز تنفر، عدم تهدید و با رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران نظرات خود درباره همان وکلا/مشاوران در صفحه اختصاصی وکلا، مشاوران و موسسات درج کنند. دادراه این اختیار را دارد که نظرات کاربران را منتشر کند یا نکند.

درج و افشای اطلاعات خصوصی دیگران و سایر اطلاعاتی که مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران افشای آن ها ممنوع است در دادراه نیز ممنوع است و مسئولیت آن به عهده وکیل، مشاور، موسسه و یا کاربری است که مطلب را در دادراه در اختیار یک یا چند نفر دیگر قرار داده است.